КОНЗЕРВАТИВНА И НОВА РЕМЕДИЈАЛНА ТЕОРИЈА СЕЦЕСИЈЕ У МЕЂУНАРОДНОМ ЈАВНОМ ПРАВУ И ПОКУШАЈ СЕЦЕСИЈЕ ТАКОЗВАНОГ КОСОВА
Кључне речи:
сецесија, међународно јавно право, Shaw, Anderson, УН, Косово и МетохијаСажетак
До проглашења независности такозваног Косова, 2008 године, у међународно-правној теорији су преовлађивали ''конзервативни'' ставови о сецесији и њеној дозвољености у оквирима међународног јавног права. Већина правника је сматрала да је она дозвољена само када се ради о деколонизацији или о процесу добијања независности афричких, азијских и других колонија, a које је свој врхунац имао у периоду након завршетка Другог светског рата и трајао је све до касних седамдесетих и почетка 80-тих година прошлог века. Овакви ”конзервативни” ставови о сецесији или праву на спољашње самоопредељење само у оквиру деколонизације су били доминантни у међународном јавном праву све до покушаја унилателарне сецесије такозваног Косова 2008 године. Овај догађај је означио прекретницу у западној правној теорији. Западни правници, као по команди, мењају своје ставове о сецесији. Она се више не везује за колонијални контекст. У други план се стављају Повеља УН, значај СБ УН и резолуција УН. Развија се нова теорија, такозвана ремедијална сецесија која треба да оправда политичке циљеве западних држава када се ради о незаконитој, са аспекта међународног права,сецесији такозваног Косова. У том контексту ”конзервативна” теорија сецесије која се везивала за антиколонијални контекст се замењује ремедијалном теоријом сецесије. Представник конзервативне теоријесецесије је Malcom N. Shaw, ремедијалне теорије Glen Anderson. Њихови ставови се анализирају у овом раду. Anderson је покушао нетачно да прикаже сецесију такозваног Косова као успешно завршен процес који је био у складу са међународним јавним правом иако ова сецесионистичка творевина није чланица УН.
Референце
Аврамов С, Крећа М. ”Међународно јавно право”, Правни факултет, Београд, 2008.
Anderson, G. ”Unilateral Non-Colonial Secession in International Law and Declaratory General Assembly Resolutions: Textual Content and Legal Effects”, Denver Journal of International Law & Policy, Volume 41, Number 3, 2013.
Етински Р. ”Међународно јавно право”, Службени гласник, Београд, 2010.
Игњатијеф М. ”Људска права као политика и идолопоклонство”, Службени гласник , Београд, 2006.
Крећа М. ”Међународно јавно право”, Правни факултет, Београд, 2012.
Мировић Д. ''Бриселски споразум: хронологија и последице'' Catena mundi, Београд, 2019
Мировић Д. ''Вашингтонски споразум 2020: Косово -Јерусалим'', Catena mundi, Београд, 2021.
Мировић Д. ''Зашто се од Србије тражи да призна Косово или упоредни примери Бангладеша и Турске Републике Северни Кипар“, Зборник Матице српске за друштвене науке, Свеска 1494/2014, Нови Сад.
Мировић Д. „Босна против Србије и Међународни суд правде“, Национални интерес, Београд, година XI, vol. 22, број 1/2015.
Ракић Б. ”Србија пред светским судом”, Правни факултет Београд, Београд, 2009.
Спекторски Е. ”Држава и њен живот” Српска књижевна задруга, Београд, 1933.
Shaw М. N. ”International Law”, Cambridge University Press, Cambridge, New York, 2008.