ПАТЕНТНА ЗАШТИТА ЛЕКОВА
Кључне речи:
проналазак, патент, фармацеутски производи, вакцине, принудна лиценцаСажетак
Фармацеутски производи су специфични по својој намени, они служе лечењу и побољшању здравља становништва. Будући да се у њихова истраживања и развој улажу огромна средства и очекује велики профит, под притиском фармацеутске индустрије успостављена је њихова патентна заштита. Фармацеутски производи се разликују од осталих предмета патентне заштите, с обзиром да је процедура добијања лекова дуготрајна, скупа и ризична. Негативан утицај монопола патената се у периоду криза, попут пандемије COVID19, може превазићи применом института принудне лиценце. Имајући у виду брзину ширења вируса у свету, могло се очекивати да ће потражња за вакцином против COVID а, која се данас сматра најефикаснијим средством за сузбијање вируса, бити већа од понуде. Због тога се намеће питање, зашто су се земље попут САД а, Канаде, Јапана, Велике Британије, Швајцарске и ЕУ, успротивиле, у оквиру СТО, предлогу Јужне Африке и Индије за примену института принудне лиценце у складу са TRIPS ом? Да ли је оправдано игнорисање захтева наведених земаља, у тренутку када би одрицање од монопола над вакцинама против COVID-а, значило давање приоритета људским животима у односу на остваривање профита неколико фармацеутских компанија?
Референце
Богдановић С, „Оригинални вс генерички лекови“ http//farmaceuti.com/tekstovi/uncategoryzed/originalni-vs-genericki-lekovi.
Влашковић Б., Патентна заштита проналазака из области хемије,Београд 1989.
Gonsalves G., Yamey G, The covid-19 vaccine patent waiver: a crucial step towards a “people’s vaccine”, | BMJ 2021;373:n1249 | doi: 10.1136/bmj.n1249, https://www.bmj.com/content/bmj/373/bmj.n1249.full.pdf.
Jacobs R., Patents and farmaceuticals- a paper given on 29 th November at the Presentation of the Directorate General of Competitions preliminary report of the pharma sector inquiry,www.europa.eu/…/pharmaceuticals/jacobs.pdf.
Junod V.,“Фармацеутско право“, Европски правник,4/2006.
Ласић И.,Фармацеутски патенти: опште карактеристике и актуелна питања у међународноправном контексту, Правни записи, Год. В, бр. 1., 2014.
Марковић С.“О недопуштеној ретроактивности закона на примеру патентибилности проналаска лека у праву Србије“, Право и привреда 5-8 2007.
Милојевић М., „Дужа заштита патената за медицинске производе“, Право и привреда 5-8/2002.
Пантелић, Д. “Специфичности маркетинга фармацеутских производа“, Докторска дисертација, Универзитет у Новом саду, Економски факултет, Суботица 2009.
Шарабох С, Тешанкић В., „Изузеци од патентибилности“ Правни живот 13/2009.
Треба ли увести присилне лиценце за вакцине?, https://www.dw.com/sr/treba-li-uvesti-prisilne-licence-za-vakcine/a-56498483,12.
Само вакцинација није довољна, https://www.dw.com/sr/samo-vakcinacija-nije-dovoljna/a-59623663.
How has the Covax rollout gone?, https://www.bbc.com/news/world-55795297,12.
Potential WTO TRIPS Waiver and COVID-19 Updated September. https://crsreports.congress.gov/product/pdf/IF/IF11858.